Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/dobrylog/domains/fajnalokata.com.pl/public_html/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Dobra lokata

Tuesday, September 10, 2019

Czym się różni windykator od komornika?

Kredytobiorcy zagrożeni procedurą windykacyjną lub komorniczą bardzo często nie wiedzą, w jaki sposób radzić sobie z obowiązkami dotyczącymi regulowania zobowiązania. Sprzedaż wierzytelności to dla niektórych dłużników szok, a komunikacja z firmami windykacyjnymi bywa niezwykle problematyczna. Czym się zatem różny windykator (firma windykacyjna) od komornika?

Problematyka kontaktu z firmami windykacyjnymi

Wierzytelności można sprzedawać, najczęściej w mocno zaniżonych kwotach wyspecjalizowanym podmiotom, tzw. przedsiębiorstwom windykacyjnym. Windykator nie posiada tak dużych uprawnień, jak komornik, a prowadzi jedynie zwykłą działalność gospodarczą, w której chodzi o maksymalizację zysków. Jeżeli długo nie opłacasz rachunków za telefon, media, rat kredytów konsumpcyjnych możesz się spodziewać w pierwszej kolejności kontaktu z windykatorem. Główne zadanie windykatora to wymuszenie spłaty zadłużenia, często nawet przeterminowanego. Z tego powodu wiele firm windykacyjnych celuje w osoby nieświadome. Firmy windykacyjne nie posiadają specjalnych uprawnień, nie mogą stosować żadnych form przymusu (to karalne, wymagane odpowiednie zgłoszenie i udokumentowanie. Przy nadużyciach ze strony windykatora szukaj pomocy u lokalnego rzecznika praw konsumenta. Windykatora spotkasz najczęściej przed rozprawą sądową. Wszystkie znaczące ustalenia, co do spłaty zaległości staraj się przenosić na papier ze względu na duże ryzyko nadużyć. Windykator absolutnie nie wejdzie do mieszkania, ani nie przejmie żadnego majątku, w tym ruchomości. Nie zgadzaj się na to. Tak naprawdę kredytobiorca nie musi w ogóle odpowiadać na pisma, telefonu windykatora, jeżeli nie chce. Prawo mówi o tym jednoznacznie.

Co robić przy kontakcie z komornikiem?

Komornik to nie windykator i posiada znacznie szersze, regulowane prawem uprawnienia, łącznie ze zdolnością do przejęcia majątku dłużnika. Z komornikiem się już nie negocjuje, ponieważ ten działa na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. A zatem jego zadanie dotyczy zaspokojenia roszczeń. Komornik sądowy pojawia się już po firmie windykacyjnej, a każde zaniedbanie informacyjne w stosunku do urzędnika grozi nie tylko grzywną, ale również odpowiedzialnością karną. Dłużnik nie może przede wszystkim ukrywać przed komornikiem majątku. Wykrycie takiego postępowania to przestępstwo. Komornikowi tak naprawdę nie przekazuje się całego majątku. Chodzi o zapewnienie godnych warunków życia. Komornik nie zabierze rzeczy o niewielkiej wartości sentymentalnej, środków niezbędnych do wykonywania pracy, ubrania roboczego, bielizny. Nawet złożenie skargi na działania komornika nie przerywa procesu windykacyjnego.

Jak powinien działać dłużnik w problemach ekonomicznych?

Przede wszystkim szybko w odniesieniu do prowadzeniu negocjacji z wierzycielami. Od firm windykacyjnych nie musisz obierać telefonów, natomiast kontakt z komornikiem to już sprawa urzędowa, zagrożona grzywną lub ograniczeniem wolności w razie stosowania niedozwolonych praktyk dotyczących ukrywania majątku.